Chřipková epidemie, aneb jak si pomoci bez léků?

Nabízím shrnutí receptů z pořadu Víkend odvysílaného dne 30.1.2018 a i to, co se do pořadu nevešlo:).

Něco na Vás leze, potřebujete se vypotit?

V tom případě, žádný čaj s citronem – citron zavírá póry, ale udělejte si mátu s cibulkou – 10g cibulek nakrájet najemno, povařit v hrnku vody, přidat 10g máty, nechat 10 min louhovat pod pokličkou, poté scedit, horké vypít a zalézt pod peřinu.

Jako podpora plic, vykašlávání rozvar z hrušek!

Dvě velké hrušky rozkrájím bez jadřinců, podliji trochou vody, přidám špetku soli, hřebíček, skořici a dusím cca 10 min – potom mohu jíst, příp. vyndám koření a rozmixuji (tak to mají raději děti), mohu dosladit dle chuti třtinovým cukrem nebo medem. (Vím-li dopředu, že nejsou hrušky zcela zralé, mohu přidat cca 4-6 datlí jako sladidlo, povařit s hruškami a pak rozmixovat) Při horkosti (žlutý hlen) nedávám med! Med je vhodný na suché plíce.

Při suchém, dráždivém kašli, chrapotu, zánětu nosohltanu a horních cest dýchacích si udělejte mléko s česnekem – 1 šálek mléka, 1/4 šálku vody, 1 stroužek česneku rozkrájet – vše vařit než se vyvaří voda (zbyde zase 1 šálek tekutiny), poté scedit a pít teplé, 2x denně mezi jídly, cca 2-3 dny

Kdykoliv máte chuť, jako prevence i jako lék je skvělá MISO POLÉVKA, která může mít nespočet variant (Miso pastu koupíte ve zdravých výživách – důležité je, aby byla ve skle – obsahuje živé enzymy, které v plastu nepřežijí). Já si většinou připravím do lednice více zeleninového vývaru, který pak mohu cca týden používat na rychlou polévku nebo pouze smíchat s misem, jako svačinu na cesty do termosky. VÝVAR – kořenová zelenina, cibule, česnek, pórek (zelenina co dům dá  🙂 očistím, nakrájím a dám vařit, já přidávám mořskou řasu Wakame (velké množství minerálů), Rosolovku stříbrnou (posiluje plíce), Slzovku (travina, též vhodná na plíce), lotosový kořen (také na plíce – vše bílé má afinitu k plicím) – vše nechám alespoň hodinu vařit, poté scedím a zeleninu většinou vyhodím (my máme zvířata, která to sní, ale lze použít i do polévky) – vývar uchovávám ve sklenicích v lednici.

MISO POLÉVKA – bílé zelí, pórek, mrkev, petržel apod. dle chuti a velikosti hrnce (cca 30g od každé zeleniny pro 1 osobu), tenké rýžové nudle, ječmenná či rýžová (bezlepková) Miso pasta, zázvor – zeleninu si orestujeme na Ghí (přepuštěné máslo) nebo sezamovém oleji, pak zalijeme horkým vývarem, osolíme, přidáme nudle, povaříme, mezitím si trochu polévky odebereme do hrnku a rozmícháme v ní lžíci misa, poté vypneme, vlijeme do polévky a dochutíme vymačkanou šťávou ze zázvoru.

Nemáte-li chuť shánět čínské suroviny, úplně postačí i česká česnečka. Dáme do hrnce vařit trochu brambor na kousky (ideálně BIO očištěné a ve slupce), cibuli, česnek, kmín, osolíme a vaříme do uvaření brambor, poté vylisujeme 2-3 stroužky česneku (dle množství a chuti) a dochutíme pepřem a vymačkanou šťávou ze zázvoru.

PICKELS (nakvašená zelenina) – ideální probiotikum, zdroj vitamínu C a dalších vitamínů a minerálů ze zeleniny, podporuje střevní mikroflóru a tudíž i imunitu. Podporuje regeneraci jater a tvorbu krve a hormonů. Ideální pro lidi s žaludečními vředy nebo trpícími zácpou. Tady je návod na přípravu vodního pickels – Do sklenice od okurek dáme nakrájenou očištěnou zeleninu dle chuti, brokolice, květák, řepa, mrkev, celer, petržel, zelí (velikost akorát do pusy J ) navrch nasypeme vrchovatou lžičku soli, zalijeme horkou vodou, zavřeme a necháme při pokojové teplotě kvasit cca 3 dny, objeví se bílé zakalení, což je správně, jde o mléčné kvašení. Potom uchováváme v chladu, kde se kvašení zpomalí a konzumujeme ideálně trochu ke každému jídlu. Ale lze sníst kolik chcete 🙂

Podívejte se na video z pořadu Víkend televize Nova

http://tn.nova.cz/clanek/vikend-zdrava-vyziva-jako-nejlepsi-ochrana-pred-chripkou.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *